Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Porady

Do czego służy trenażer rowerowy?

Pomimo tego, że aktywność na świeżym powietrzu jest czymś, co większość z nas uwielbia i jest to najlepsza forma treningu, zdarzają się sytuacje, że trzeba potrenować w domu. W przypadku rowerzystów aura nie zawsze jest na tyle łaskawa, żeby w odpowiedni sposób zadbać o swoją kondycję fizyczną. Szczególne znaczenie ma to w okresie jesienno-zimowym i w deszczowe dni.

Trenażer rowerowy, czyli trening w domu, ale jednak na rowerze

Są to specjalistyczne urządzenia, które służą do tego, by zrobić trening w warunkach domowych lub pod dachem na tarasie. W zastosowaniu sportowym są znacznie lepsze niż rower stacjonarny, ze względu na to, że wpinamy w trenażer rower, na którym zwykle jeździmy, czyli ten, który jest dla nas najwygodniejszy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Rodzaje trenażerów dostępnych na rynku
Najprostsze w budowie i dość tanie w zakupie są trenażery rolkowe, są to dwie rolki pomiędzy metalową ramą, na których stawiamy rower i jedziemy bez żadnego oporu. Jest to podstawowa forma treningu w domu, która ma jednak swoje wady. Po pierwsze dla niewprawnego rowerzysty, utrzymanie równowagi na rolkach jest dość trudne, a po drugie zajmują one dość dużo miejsca i nie mają możliwości regulacji oporu. Zdecydowanym plusem za to jest fakt, że najlepiej imitują jazdę na rowerze i dają dokładnie takie same doznania jak jazda po asfalcie. To sprawia, że trening nie jest nudny i bardzo angażuje rowerzystę.

Drugim rozwiązaniem są trenażery magnetyczne, czyli charakterystyczny stojak na tylne koło. Trenażer taki jest łatwy w instalacji i daje duże możliwości wyboru obciążenia treningowego. Poza tym rower wpięty w takie urządzenie stoi bardzo stabilnie i pozwala skupić się w pełni na wysiłku. Zrobienie długiego treningu w tej postaci jest dość trudne i monotonne, choć to jedna z popularniejszych form treningu na rowerze w domu. W ostatnim czasie pojawiają się trenażery magnetyczne zintegrowane z grą komputerową symulującą jazdę na rowerze – ZWIFT, które pozwalają na podłączenie takiego urządzenia do komputera i jazdę po rzeczywistej trasie. To bardzo wpływa na doznania z treningu i jest świetnym rozwiązaniem jeśli ktoś chce, by czas na trenażerze rowerowym płynął znacznie szybciej.

Trenażer rowerowy to świetne uzupełnienie treningu w zimie – https://www.erowery.pl/m/638/akcesoria-trenazery

Udostępnij

O autorze