Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Odzież i akcesoria

Co trzeba wiedzieć o okularach rowerowych?

Co trzeba wiedzieć o okularach rowerowych?

Jak wybrać okulary rowerowe? To pytanie zaskakująco często pojawia się w różnych sklepach z akcesoriami i gadżetami rowerowymi. Z jakiego powodu jest to zaskakujące? Ponieważ każdy rowerzysta powinien doskonale wiedzieć nie tylko to, jak powinno się takie okulary wybierać, lecz również to, z jakiego powodu są one tak ważne. Jak się niestety okazuje, często wiedza ta jest albo na niewystarczającym poziomie, albo też nie ma jej zupełnie.

Czy okulary są potrzebne?

Na samym początku warto się dowiedzieć tego, czy takie okulary faktycznie są potrzebne. A może lepszym pomysłem będzie jeżdżenie bez nich? W końcu nie należą one do tanich dodatków rowerowych, a wielu rowerzystów doskonale radzi sobie bez nich.

Jak się okazuje, jazda na rowerze bez okularów ochronnych to naprawdę nieodpowiedzialne zachowanie. Przede wszystkim wiedzieć bowiem trzeba to, że w każdej chwili można zostać oślepionym przez światło, co doprowadzi do chwilowego zaburzenia wzroku i powstania nawet ryzyka upadku z roweru lub zderzenia się z innymi rowerzystami.

Nie można również zapominać o tym, że jadąc na rowerze, cały czas narażeni jesteśmy na uderzenia różnego rodzaju owadów czy też zwykłego kurzu z drogi. Jeśli elementy te dostaną się nam do oczu, możliwe jest nawet powstanie bardzo poważnego uszkodzenia gałki ocznej, co skończy się koniecznością interwencji chirurgicznej, a w skrajnych przypadkach nawet ślepotą.

Na co zwracać uwagę, wybierając okulary rowerowe?

Jak więc widać po powyższym opisie, okulary rowerowe to naprawdę ważny dodatek dla każdego rowerzysty i każdy z nimi powinien jeździć. Niestety niewielu rowerzystów wie, czym się one powinny charakteryzować. Jak dobrać dobre okulary rowerowe?

W pierwszej kolejności wiedzieć trzeba to, jaki powinien być rozmiar oprawek takich okularów. Nie mogą być one za małe, ponieważ będą wtedy powodowały bardzo nieprzyjemny ucisk, co rodzić będzie ogromną frustrację podczas wielogodzinnej jazdy. Nie mogą być też za duże, ponieważ będą się z uszu i nosa zwyczajnie zsuwały. Łatwo więc w takim wypadku okulary szybko stracić. Żeby dobrze je dobrać, najlepiej po prostu udać się do sklepu, w którym będzie można każdą parę przymierzyć. Doskonałym wyborem będzie wybranie takiego modelu okularów, który będzie miał regulacje nosków i zauszników, co pozwoli idealnie dopasować ich pozycję na głowie.

Oczywiście okulary to nie tylko oprawki, lecz również szkła. Te przede wszystkim powinny mieć odpowiednią do panujących warunków barwę. Jaśniejsze polecane są wtedy, gdy ilość światła słonecznego jest niewielka, natomiast ciemniejsze wtedy, gdy słońca jest pod dostatkiem. Dodatkowo okulary powinny mieć szkła z filtrem UV, a także z funkcją polaryzacji. Zabezpieczy to oko przed uszkodzeniami mogącymi powstać w wyniku silnych błysków światła.

Dodatkowe funkcje okularów

Okulary rowerowe mogą być wyposażone w kilka nieoczywistych funkcji. Warto się przyjrzeć, czy dany model będzie miał np. wymienne szkła, które pozwolą na zamontowanie w nich szkieł o dowolnej barwie. Dobrze by było, jeśli byłyby to np. szkła korekcyjne, które pozwolą lepiej widzieć rowerzyście z wadą wzroku.

Udostępnij

O autorze