Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Części do roweru

Jak dobrać odpowiednie koła rowerowe?

Jak dobrać odpowiednie koła rowerowe?

Koła rowerowe to kluczowy element każdego roweru. Bez kół nie będziemy w stanie ruszyć z miejsca. Odpowiedni dobór kół ma ogromne znaczenie – od tego zależy czy rower będzie wygodny i będzie się dobrze prowadził. Przy zakupie kół rowerowych kierujemy się przede wszystkim przeznaczeniem, bezpieczeństwem oraz wygodą. 

Czym różnią się od siebie koła rowerowe

Koła rowerowe różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Inne koła zamontowane są w rowerkach dziecięcych, a inne w rowerach górskich, trekkingowych czy miejskich. Szeroki wybór kół rowerowych można często znaleźć w sklepach internetowych takich jak ten https://www.goride.pl/kola-rowerowe.

Koła rowerowe

W Polsce średnicę kół zwykle podaje się w calach. Podstawowymi wymiarami są 16,20,24,26,28 oraz coraz częściej 27,5 oraz 29. Profil opony jest szczególnie istotny w rowerach MTB i szosowych. Duże koła rowerowe nadają się na gładkie powierzchnie, montowane są głównie w rowerach szosowych. Do rowerów MTB montuje się zazwyczaj mniejsze rozmiary.

Kolejną ważną sprawą jest – waga kół. W rowerach szosowych zazwyczaj montuje się koła o niskiej wadze. Lekkie koło ułatwia rozpędzanie oraz manewrowanie jednośladem. W rowerach sportowych czy wyczynowych zazwyczaj montuje się koła o wysokiej wytrzymałości.

Rodzaje kół rowerowych

Następnym dylematem, przed którym stajemy wybierając koła jest ich rodzaj. Wybrać koła karbonowe czy aluminiowe? Karbon to materiał, który jest oraz powszechniej stosowany do produkcji kół – jest lekki i bardzo sztywny. Koła rowerowe, wykonane z karbonu mają szczególne zastosowanie w jeździe na czas, triathlonie oraz rowerach MTB. Wysoki profil sprawia, że materiału musi być więcej, użycie aluminium spowodowałoby, że koła byłyby sporo cięższe. Wadą kół karbonowych jest natomiast ich wysoka cena.

Wybór odpowiednich kół rowerowych wcale nie jest łatwą sprawą, pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, by być pewnym, że koła będą spełniać wszystkie oczekiwania. 

Udostępnij

O autorze