Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Części do roweru

Kiedy wymienić klocki hamulcowe do roweru? Jakie klocki wybrać?

Kiedy wymienić klocki hamulcowe do roweru? Jakie klocki wybrać?

Podstawą sprawnych hamulców rowerowych są dobre klocki hamulcowe. Podczas hamowania klocki ulegają starciu, dlatego z czasem hamulce działają coraz gorzej. Warto wtedy wymienić je na nowe.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w rowerze?
Klocki stosowane są w różnych typach hamulców rowerowych. Są również używane w najpopularniejszych hamulcach V-brake, a także w hamulcach tarczowych.

Wymiana klocków wskazana jest, gdy obecnie używane mają już znaczne starcie okładziny i nie hamują już tak dobrze, a także wtedy, gdy ulegają one uszkodzeniu, na przykład pękają. Najlepiej regularnie kontrolować stan klocków hamulcowych do roweru i wymienić je zanim zaczną sprawiać problemy w użytkowaniu.

Jakie klocki hamulcowe wybrać?
W sprzedaży można znaleźć różne klocki hamulcowe do roweru (sprawdzaj tutaj), dlatego konieczne jest dopasowanie ich zarówno do konkretnego typu hamulców, jak również oczekiwanej skuteczności działania.

Wyróżnia się poniższe rodzaje klocków hamulcowych:
– klocki gumowe
– klocki żywiczne, organiczne
– klocki półmetaliczne
– klocki metaliczne

Do hamulców V-brake stosuje się klocki gumowe, a do hamulców tarczowych klocki żywiczne, półmetaliczne i metaliczne.

Żywiczne klocki hamulcowe do roweru są najtańsze i nie powodują nadmiernego zużycia tarcz. Nie są jednak rekomendowane do długich zjazdów. Najwyższą skuteczność hamowania dają te metaliczne, lecz mogą zużywać tarczę. Bardzo dobrą siłę hamowania i ochronę dla tarcz zapewniają klocki półmetaliczne.

Udostępnij

O autorze