Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Rowery

Piasta rowerowa – co warto o nich wiedzieć?

Piasta rowerowa odgrywa bardzo ważną rolę, ale pomimo tego wielu rowerzystów nie ma zielonego pojęcia, czym ona tak naprawdę jest. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla wszystkich tych osób, które chcą poznać zastosowanie piasty rowerowej i dowiedzieć się do czego służy.

Czym jest piasta rowerowa

Piasta rowerowa najprościej rzecz mówiąc to środkowa część koła, która obraca się na osi zamocowanej bezpośrednio do ramy roweru. Do przedniej piasty przymocowane są szprychy, a do tylnej szprychy, zębatki i wolnobieg. Warto wspomnieć również i o tym, że w piastach rowerowych znajdują się także łożyska, dzięki którym koła mogą obracać się. W dzisiejszych czasach możemy wymienić dwa rodzaje piast rowerowych. Pierwsze z nich do piasta połączona w jedną część z zębatkami tylnymi. Drugie to piasta ukryte w bębenku na które zakładana jest specjalna kaseta z zębatkami.

Jaki system wybrać

W chwili obecnej lepszym rozwiązaniem jest system z bębenkiem, dzięki któremu możliwa jest wymiana piasty bez potrzeby wymiany całego wolnobiegu. Ze względów ekonomicznych jest to bardzo dobre rozwiązanie. W niektórych rowerach miejskich stosuje się również piasty rowerowe z dynamem, które wykorzystywane jest do zasilania oświetlenia. W starszych rowerach bardzo często można było spotkać również piasty, które posiadały specjalny mechanizm „torpedo”. Przy takich rowerach hamowania odbywało się zawsze poprzez cofanie pedałami. W dzisiejszych czasach dominują przede wszystkim hamulce tarczowe, w których to piasta posiadają dodatkowe wzmocnienie i specjalne otwory do mocowania nowoczesnych tarcz hamulcowych.

Jakie mocowanie piasty wybrać?

Najpopularniejszym mocowaniem piasty jest oczywiście popularny „szybkozamykacz”. Jego największą zaletą jest to, że po lekkim poluzowaniu można szybko zdjąć koło rowerowe. Warto wspomnieć o tym, że koło można zdjąć bez potrzeby korzystania z kluczy i innych narzędzi.

Udostępnij

O autorze