Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Rowery

Szukamy roweru do miasta

Szukamy roweru do miasta

Miasto jest specyficznym miejscem do jeżdżenia na rowerze. Ogromny ruch uliczny, połączony z bardzo szerokim zakresem jakości dróg publicznych i rowerowych powoduje, że do komfortowej jazdy potrzebny jest rower o dość specyficznych parametrach.

Jaki rower jest niepolecany?

Często miejscy rowerzyści korzystają z tzw. roweru szosowego, czyli kolarzówki. Jest to świetny rower do dłuższych odcinków i wręcz genialnie zachowujący się na długich, prostych i asfaltowych trasach.
Nie oznacza to jednak, że jest tak samo dobry w mieście. To co jest jego mocną stroną w trasie, jest też sporym utrudnieniem w mieście. Przykładowo opony roweru szosowego są niezwykle cienkie i o niewielkim bieżniku, a często nawet bez bieżnika. Zapewnia to rowerowi możliwość rozwijania ogromnych prędkości. Powoduje jednak, że staje się on całkowicie niesterowny na luźniejszej nawierzchni i może powodować uszkodzenia stawów rąk podczas jazdy po nierównej powierzchni, np. po kostce brukowej.

Rower miejski

Rowery górskie choć tak samo jak szosowe zostały zaprojektowane w bardzo konkretnym celu, doskonale odnalazły się w warunkach miejskich. Rower górski posiada bardzo duże i dobrze bieżnikowane opony, co zapewnia mu doskonałą przyczepność. Wyposażony jest amortyzatory, które tłumią wszystkie niedoskonałości nawierzchni. Posiada również bardzo dobre jakościowo hamulce, które są bezcenne w ruchu ulicznym oraz szeroki zakres biegów, które bardzo ułatwiają podjazdy pod większe wzniesienia, których w mieście wbrew pozorom wcale nie brakuje.

Udostępnij

O autorze