Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Rowery

Jakie hamulce będą najlepsze dla rowerów turystycznych

Jakie hamulce będą najlepsze dla rowerów turystycznych

Hamulce to bardzo ważna część każdego roweru, niezależnie od jego przeznaczenia. Warto mieć świadomość tego, że bardzo często od kilku małych kawałków gumy lub metalu zaciskających się na obręczy lub tarczy, często zależy zdrowie, a nawet życie rowerzysty.

Klasyczne hamulce

Hamulce szczękowe typu V-brake to najtańsze, najstarsze hamulce spotykane w rowerach. Są bardzo mocne i są w stanie zatrzymać rowery turystyczne niemal w każdych warunkach. Niestety niemal zupełnie nie działają w deszczową pogodę, czego należy dla własnego bezpieczeństwa mieć świadomość. Jeśli rowerzysta nie porusza się rowerem w czasie deszczu te hamulce będą dla niego idealne. Sprawne, a przy tym zupełnie nie drogie w eksploatacji.

Inne rodzaje

Rowery turystyczne często są wyposażone również mechaniczne hamulce tarczowe, lub hydrauliczne hamulce tarczowe. Ten ostatni rodzaj to najnowszy model hamulców, dlatego też jeszcze nie występują w rowerach aż tak powszechnie, jak pozostałe rodzaje. Hydrauliczne hamulce pod względem konstrukcyjnym odpowiadają systemom od lat montowanym w motocyklach.Ich ogromną zaletą z pewnością jest brak wrażliwości na warunki atmosferyczne. A to oznacza w praktyce, że hamulce będą równie dobrze sprawowały się w deszczową pogodę jak i wtedy, gdy świeci piękne słońce, jest sucho oraz ciepło. Są mocne, a jednocześnie bardzo lekko działają. Są wytrzymałe więc rzadko ulegają uszkodzeniom.

Udostępnij

O autorze