Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Części do roweru

Na co zwrócić uwagę wybierając siodełko rowerowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając siodełko rowerowe?

Wydawać by się mogło, że wybór siodełka rowerowego to przysłowiowa „bułka z masłem”. Nic bardziej mylnego. W końcu to od niego zależy nasza wygoda podczas jazdy rowerem. Błędnie dobrane siedzisko może zepsuć całą przyjemność.

Szerokość oraz kształt siodełka

Najważniejsza jest szerokość oraz kształt siedziska rowerowego. Jeśli chodzi o szerokość, to powinna być ona dobrana do kształtu naszego ciała. Wiadomo, że każdy z nas ma inną figurę. Warto nadmienić, że siodełka również mają przeróżne kształty. Gdy postawimy na siodełko z szerszym nosem, to mamy możliwość łatwego złapania go swoimi udami. Dla osób, którym zależy na utrzymywaniu sporej kadencji, sprawdzi się siodełko wąskie.

Waga, amortyzacja, materiał

Kolejne kwestie, na które musimy zwrócić uwagę to:

  • waga,
  • amortyzacja,
  • materiał.

Nasza waga najczęściej nie ma wpływu na wielkość siodełka. Waga siedziska jest uzależniona głównie od samych materiałów, z których ono zostało wykonane, a więc ma ono ważny wpływ na cenę.

Siodełka rowerowe, które znajdują się w sklepach, wykonane są z różnych materiałów. Można kupić siodełka syntetyczne, skórzane, czy też ze wzmocnionych tworzyw sztucznych. Siodełka na rower są wodoodporne. Warto zapamiętać sobie pewną zasadę – im wybierzemy lepsze materiały, tym otrzymamy znacznie lżejsze siodełko, ale jednocześnie musimy mieć świadomość jego wyższej ceny. Jednocześnie pamiętajmy, że rowery i akcesoria do niego kupujemy na długie lata.

Na sam koniec wspomnijmy o amortyzacji. Chodzi o to wszystko, co siodełko ma w środku. Producenci sprzętu rowerowego mają tutaj sporo do zaoferowania. Najlepiej przypasować sobie siodełko, które będzie po prostu dla nas wygodne. Poleca się zakup siodełek w sklepie stacjonarnym, aby właśnie mieć tę możliwość przypasowania lub online w DobreRowery.

Udostępnij

O autorze