Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Części do roweru

Śruby rowerowe – jakie modele znajdziemy na rynku?

Śruby rowerowe – jakie modele znajdziemy na rynku?

W każdym rowerze niezwykle ważną rolę odgrywają śruby, które służą do trwałego mocowania poszczególnych części. Dzięki nim cała konstrukcja działa w pełni bezpiecznie i jednocześnie niezawodnie. Warto zawsze posiadać w swoim niezbędniku narzędziowym zapas wybranych modeli, tak aby w razie usterki jednośladu móc szybko dokonać jego naprawy. 

Pożądane parametry techniczne

Śruby rowerowe powinny być przede wszystkim odporne na oddziaływanie dużych sił dynamicznych i szkodliwych czynników atmosferycznych, gdyż stanowi to gwarancję ich długiej żywotności. Dlatego też najlepiej wybierać egzemplarze wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej pokrytej dodatkową warstwą ochronną cynku. Godne polecenia są również egzemplarze tytanowe (ponadprzeciętnie trwałe) oraz elektronowe (wyjątkowo lekkie). Kolejnym istotnym wymogiem jest kształt i rozmiar, który musi idealnie pasować do otworów zlokalizowanych w danym komponencie konstrukcyjnym. Dodajmy, że zazwyczaj śruby do rowerów wykazują kompatybilność z kluczami imbusowymi o średnicy 2, 4, 5, 6 i 8 milimetrów.

Zwracajmy uwagę na przeznaczenie

Za najbardziej użyteczne uznawane są powszechnie śruby rowerowe służące do instalowania tarcz hamulcowych z charakterystycznym rowkiem (do znalezienia m.in. na https://www.goride.pl/sruby-2). Od ich funkcjonalności zależy bowiem właściwy nacisk podczas hamowania. Spore znaczenie mają ponadto modele przystosowane do mocowania przerzutek, sterów ahead, mechanizmu korbowego, mostka, ramy czy wspornika kierownicy. Brak choćby jednej może skutkować niestabilną jazdą, a w skrajnym przypadku nawet poważną kolizją drogową. Na koniec należy jeszcze wymienić proste śruby do rowerów odpowiedzialne za montaż wyposażenia dodatkowego – np. pompki albo koszyka.

Udostępnij

O autorze