Targi Rowerowe

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru i części rowerowych?

Rowery

Rowery trekkingowe – ważne cechy i korzystny sposób użytkowania

Rowery trekkingowe – ważne cechy i korzystny sposób użytkowania

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rowerów trekkingowych, z których każda ma swoje unikalne cechy i zalety. Niektóre z bardziej popularnych marek to Trek, Giant, Specialized i Cannondale. Każda z tych marek oferuje szeroki wybór modeli, dlatego ważne jest, aby przed zakupem zrobić rozeznanie. Jakie kroki przedsięwziąć przed zakupem nowego jednośladu?

Wybierz odpowiednie koła do roweru trekkingowego

Wybierz taki rozmiar kół, który będzie odpowiedni dla miejsca, w którym będziesz najczęściej jeździł – szersze opony zapewnią lepszą przyczepność w niekorzystnych warunkach, ale wymagają więcej wysiłku, by się rozkręcić, niż węższe. Zaleca się rozpoczęcie jazdy na oponach uniwersalnych 32 mm, jeśli nie masz pewności lub jeśli przewidujesz różne rodzaje nawierzchni, w tym drogi szutrowe i utwardzone.

Jakie są najważniejsze cechy roweru trekkingowego?

rowery trekkingowe

Rower trekkingowy to rower przeznaczony do długodystansowych wycieczek i dojazdów do pracy po utwardzonych nawierzchniach. Jest skonstruowany tak, aby był wygodny podczas dłuższej jazdy i zazwyczaj zapewnia bardziej wyprostowaną pozycję niż inne rowery. Rowery trekkingowe ze sprint-rowery.pl często mają cechy, które sprawiają, że nadają się do jazdy po nieutwardzonych drogach, takie jak szersze opony i hamulce tarczowe. Niektóre z nich mają amortyzowane widelce lub wsporniki siodła, dzięki którym jazda po nierównościach jest łatwiejsza.

Jak używać roweru trekkingowego?

Rowery trekkingowe są zaprojektowane do długodystansowych wycieczek i biwakowania. Jest skrzyżowaniem roweru szosowego i górskiego, a jego cechy sprawiają, że lepiej nadaje się do długich przejażdżek po utwardzonych lub nieutwardzonych nawierzchniach. Jak używać roweru trekkingowego?

Na początek, wybierz odpowiednie przełożenie. Kiedy pedałujesz z dużą prędkością, chcesz mieć najwyższy bieg, żeby pedałować płynnie i wydajnie. Natomiast podczas pokonywania wzniesień lub jazdy pod wiatr będziesz chciał korzystać z niższych biegów, aby móc kręcić pedałami nawet w przypadku oporu. Upewnij się, że Twój rower trekkingowy ma wystarczająco dużo biegów, aby poradzić sobie z terenem, po którym będziesz jeździć.

Poznaj zasady korzystania z hamulców ręcznych. Większość rowerów trekkingowych ma hamulce ręczne i nożne. Hamulec ręczny jest w sam raz do zwykłej jazdy po mieście, ale jeśli zamierzasz pokonywać poważne wzniesienia lub zjeżdżać z nich, ważne jest, abyś z wprawą korzystał z hamulców ręcznych, ponieważ zapewniają one znacznie większą siłę hamowania niż sam hamulec nożny. Zanim wyruszysz rowerem trekkingowym na bardziej strome trasy, powinieneś przećwiczyć hamowanie podczas zjazdu.

Wiele osób uważa, że posiadanie dwóch dużych toreb zwisających z tyłu roweru powoduje, że czują się one niezrównoważone i ociężałe. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ zakup bagażników montowanych z przodu i z tyłu z mniejszymi sakwami (torby). W ten sposób nadal będziesz mieć dużo miejsca do przechowywania, bez poczucia, że Twój rower przewróci się za każdym razem, gdy natrafisz na wyboje na drodze.

Udostępnij

O autorze